1. ден (18.04.2018) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – МАЈАМИ

Состанок на патниците на аеродромот во Скопје во 07:30 часот. Полетување за Истанбул во 09:25 (лет ТК 1004). Оброк во авион. Слетување во Истанбул во 11:55. Полетување за Мајами во 13:30 (лет ТК 77). Оброци во авион. Слетување во Мајами во 19:00 часот. По завршувањето на пасошките формалности, организиран трансфер до хотелот кој се наоѓа на Мајами Бич. Сместување во хотелот, ноќевање.

 

2 – 3. ден (19-20.04.2018) МАЈАМИ

Мајами е пристанишен град во југоисточниот дел на државата на САД на Флорида и нејзиниот Атлантски брег. Мајами го има најголемото пристаниште во целиот свет. Центарот на Мајами има најголема концентрација на меѓународни банки во САД. Градот е исто така еден од главните земјоделски региони, за производство на домати, авокадо, манго, и грав. Мајами Бич е дом на најголемата колекција на Арт Деко архитектура во светот. Мајами има повеќе од 800 паркови и е единствениот град на САД, опкружен со два национални: Национален парк “Biscayne” и Националниот парк “Everglades”. Иако тоj е најдобро познат по своите прекрасни бели песочни плажи, наспроти тоа можете да најдете еден од најголемите скијачки клубови во Мајами Бич. Според метеоролошката историја на Мајами, само еднаш има заврнато снег. Мајами Бич е еден од ретките вештачки острови во САД. Тоj некогаш бил празен со кокосови насади. Години назад, повеќето луѓе никогаш не би претпоставиле дека тоа сега ќе биде популарна туристичка дестинација каква што е денес. Музејот “Vizcaya” го нарекува Мајами Бич дом. Тој има исклучителна колекција на орхидеи и има дела стари повеќе од 2.000 години. Повеќе од 170.000 посетители доаѓаат во Музејот “Vizcaya” секоја година. Мајами има тропска монсунска клима со топли и влажни лета и кратки и топли зими. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни разгледи.

 

4. ден (21.04.2018) МАЈАМИ – КРСТАРЕЊЕ

Одјавување од хотелот во претпладневните часови. Трансфер до пристаништето во Мајами. Почнување на процедура за чекирање на бродот. Почеток на крстарењето.

 

5. ден (22.04.2018) ПЛОВИДБА

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

 

6. ден (23.04.2018) ОЧО РИОС, ЈАМАЈКА

Ocho Rios е град во парохијата на Портланд на северниот брег на Јамајка. Само надвор од градот, патници и жители можат да го посетат паркот на Колумбо, каде што наводно Колумбо прв дошол на земјата, и да се видат поморски артефакти и шпански колонијални згради. Ocho Rios е познат по својата тропска клима, со влажна сезона од мај до ноември, а сувата сезона од декември до април. Оcho Rios e познат по тоа што може да се најде широк спектар на накит и скапоцени камења. Најпопуларната туристичка атракција на Ocho Rios се “Dunn’s River водопадите. 600-метарскиот водопад им овозможува на посетителите да пливаат под водопадот, да се релаксираат во чистата вода и да се качат на “водените скали” кои се наоѓаат од страната на водопадите. Родното место и гробот на Боб Марли кој се наоѓа во ридовите над Ocho Rios се исто така отворени и достапни секојдневно за јавноста.

 

7. ден (24.04.2018) ЏОРЏ ТАУН, КАЈМАНСКИ ОСТРОВИ

George Town е град кој се наоѓа на најголемиот Кајмански остров од групата Кајмански Острови. Тој служи како главен град на Кајмански Острови. George Town е популарна порта за повик за Карибите. Националниот музеј “Grand Cayman” во Џорџ Таун прикажува широк спектар на артефакти, самата зграда е артефакт бидејќи е најстарата зграда во Џорџ Таун. “Seven Mile Beach” е најпопуларната плажа со бел песок. Плажа ”Boatswain” порано позната како фарма на желките претставува морски парк. Таа е дом на повеќе од 16 000 желки. Одреден дел претставува лагуна каде што посетителите можат да пливаат со желките и други морски животни.

 

8. ден (25.04.2018) КОЗУМЕЛ, МЕКСИКО

Cozumel е еден карипски остров само надвор од полуостровот Јукатан во југоисточниот дел на Мексико. Cozumel е остров богат со историја, култура, забава и природна убавина. Cozumel има неверојатно бистра вода со видливост од 100-200m. Повеќето посетители патуваат во Cozumel поради нуркање која е една од главните атракции и да го видат прекрасниот подморски свет. Главни атракции се гребените. Cozumel се одликува со тропска клима. Централниот дел на островот претставува џунгла со голем број на диви животни.

 

9. ден (26.04.2018) КОСТА МАЈА, МЕКСИКО

Costa Maya Port е скриен дијамант со комплетен шарм на сонлив град во Мексико. Коста Маја е мал туристички регион во општинаta “Othón П. Blanco” во државата Quintana Roo, Мексико, единствената држава која граничи со Карипско Море на исток. Коста Маја има нов и модерен туристички трговски центар. Центарот располага со плоштад, базени со солена вода и водни барови. Постојат неколку продавници за накит и многу мали продавници за продажба на сувенири. Пристаништето – беше отворено во февруари 2001 година – се одликува со базени, ресторани, барови, забава со делфини и мала плажа.

 

10. ден (27.04.2018) ПЛОВИДБА

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

 

11. ден (28.04.2018) МАЈАМИ – ЊУЈОРК

Искрцување од бродот, трансфер до аеродромот во Форт Лодердејл. Лет за Њујорк. По слетувањето во Њујорк организиран трансфер до хотелот. Сместување во хотелот. Ноќевање.

 

12-14 ден (29.04-01.05.2018) ЊУЈОРК

Њујорк е држава во североисточниот дел на САД, и е 27-најобемна, четвртата најнаселена и седмa најгусто населенa држава на САД. Во принцип, Њујорк има влажна континентална клима. Времето во Њујорк е под силно влијание од страна на две континентални воздушни маси: топла, влажна од југозапад и ладна и сува од северозапад. Њујорк е поделен на 62 окрузи. Њујорк е поделен во пет области, секоја ограничена со округ од кој најпознати се Kings County (Brooklyn), Queens County (Queens), New York County (Manhattan), Bronx County (the Bronx), Staten Island… Со 800 јазици, Њујорк е најстариот град во светот со јазична разлика. Има околу 1.600 пица ресторани во Њујорк Погледот од Empire State Building опфаќа пет држави. Има поглед на многу познати знаменитости во Њујорк како Бруклинскиот мост, Тајмс Сквер, Статуата на слободата, Хадсон и Ист Ривер, и многу повеќе. Не е ни чудо зошто ова е еден од најдобрите места за посета во Њујорк. Статуата на слободата е светилник во Њујорк која е подарок од народот на Франција. Посетителите во Централ Парк можат да пешачат, да се возат велосипеди, да играат шах, да лизгаат на мраз , па дури и да ловат риби. Назначените мирни зони се за оние кои сакаат мир, додека 21 игралишта се погодни за семејства со деца. Тајмс Сквер се наоѓа во Мидтаун Менхетен во пресекот на Бродвеј и Седмата авенија, Тајмс Сквер често се нарекува како крстопат на светот. Полн со светла и билборди, исто така, служи како центар на Окружниот театар. Бруклинскиот мост – Прошетка на покачена пешачка патека. Уживајте во извонреден поглед на хоризонтот, додека сте таму. Милиони луѓе го посетуваат Бруклинскиот мост секоја година само за да се види сјајот од реката под Менхетн облакодерите. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни излети.

 

15. ден (02.05.2018) ЊУЈОРК – ИСТАНБУЛ

Одјавување од хотелот. Слободен ден до трансферот до аеродромот во Њујорк. Полетување за Истанбул во 23:55 часот. Слетување во Истанбул во 16:45 часот по локално време. (03.05.2018)

 

16. ден (03.05.2018) ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Полетување за Скопје во 19:30 часот. Слетување на аеродромот во Скопје во 20:00 часот по локално време.

 

Цена на аранжманот: 2.290 евра

 

Цената вклучува:

 • повратен авионски билет
 • 3 ноќевања во хотел со 4* на Мајами Бич на база само ноќевање во стандардни двокреветни соби.
 • крстарење според програмата, сместување во избраниот тип на кабина
 • на бродот проширен полн пансион ( појадок, ручек, вечера, ужина ), сите забавни програми и анимации, претстави во театар, влез во казино и дискотека, спортски активности, употреба на фитнес, сауни, базени и џакузи, лежалки,
 • 4 ноќевања во Њујорк во хотел со 4* на Менхетн на база само ноќевање во стандардни двокреветни соби.
 • oрансфери според програмата
 • Придружник на групата
 • Трошоци за организација на патувањето.

 

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси – Еур 430
 • Пристанишни такси – Еур 130
 • Американска мулти виза – 160 Усд
 • Чекиран багаж на летот Форт Лодердејл – Њујорк – 25 усд за едно парче до 23кг
 • Факултативни екскурзии
 • Лична потрошувачка (алкохолни и друг вид пијалоци кои ќе ги нарачате во барот / ресторанот на бродот); перална; здравствени и козметички третмани; фризерски салон; телефонски повици, Патничко – здравствено осигурување
 • Напојници ( Усд 12 по лице на ден – се плаќаат на бродот а може и во агенција )
 • Појадок во хотелот во Мајами – Еур 20 по лице на ден
 • Појадок во хотелот во Њујорк – Еур 20 по лице на ден

 

Важни напомени за крстарењето:

 • За ова патување потребен е важечки биометриски пасош
 • Потребна е мулти виза за САД
 • За реализација на ова патување потребен е минимум од 20 патници.
 • Факултативни екскурзии се организирани со водич од бродската компанија со коментар на англиски јазик.
 • Качувањето на бродот започнува три часа пред предвиденото време на поаѓање.
 • Проширениот полн пансион на бродот вклучува појадок, ручек ( шведска маса ) и вечера ( сет мени ), како и меѓуоброци. Кафе, чај, вода и сокови од апарат кои се дел од шведската маса за појадок и ручек – не се плаќаат.
 • За гала вечерите се очекува прикладна – свечена облека. За мажите задолжително е сако, се препорачува одело.
 • За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%
 • За целосна уплата до 20.10.2017 попуст 100 еур
 • Целосна уплата до 45 дена пред патувањето
 • Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цените на превоз, девизниот курс и слично, како и да го откаже патувањето доколку не е исполнет минималниот број на патници предвиден со оваа програма.
 • Цените се изразени во евра, уплата исклучиво во денари 1 Еур = 62 Мкд