САФАРИ ВО ТАНЗАНИЈА И ОДМОР НА ЗАНЗИБАР

Килиманџаро, сафари во националниот парк: езерото нањара за кое Хемингвеј рекол дека е најубавото нешто што го видел во Африка, и во Нгоронгоро кое е познато уште и како осмото сведско чудо... а на крајот од патувањето одмор на Занзибар во хотели со 4* на база на ПОЛУПАНСИОН

 
Поаѓање: 20 ноември 2017
 
13 дена / 10 ноќевања
ГРУПНО ПОАЃАЊЕ СО ВОДИЧ
  
1. ДЕН (20.11.2017)
 БЕЛЧГРАД-ВИЕНА-АДИС АБЕБА
Пристигнување на патниците на аеродромот Никола Тесла и состанок со водичот во 16:30 часот. Полетување за Виена во 18:30 часот (лет JU 604). Оброк во авион. Слетување во 20:05. Полетување за Адис Абеба во 23:10 часот (лет ET 725).
2. ДЕН (21.11.2017)
 АДИС АБЕБА-КИЛИМАНЏАРО-ЕЗЕРОДО МАЊАРА
Слетување во Адис Абеба во 07:20. Полетување за Килиманџаро во 10:20 часот (лет ET 815). слетување во 12:55 часот. По слетувањето поминување на сите аеродромски и пасошки формалности ( виза за Танзанија се обезбедува на лице место и изнесува 50 USD). Пречек од нашите партнери со освежувачки пешкири и шампањ, како и подароци ( сафари капа, сафари сувенири...). возачот кој воедно е и водич не носи до мало но едно од најубавите национални паркови- Мањара за кој Ернест Хемингвеј напишал дека е најубавото нешто что го видел во Африка. Овој парк бил и омилениот на Јосип Броз Тито Пристигнување во лоџ. Ручек. Време за одмор. Попладне обиколка на сафари низ паркот кој е познат по многу богатата флора и фауна и живеалиште на голем број птици (повеќе од 400 видови на птици…илјадници фламингоси, како и пеликани, штркови...) како и други животни. Посебно е познат по лавовите кои се кашуваат на дрвјата а убавината на паркот ја надополнува и минералнот езеро и долината (Rift Vallue). Враќање во лољот. Вечера. Ноќевање.
 
3.ДЕН (22.11.2017)
ЕЗЕРОТО МАЊАРА-НАЦИОНАЛЕН ПАРК СЕРЕНГЕТИ 
Појадок. Заминување кој еден од најзначајните национални паркови на Танзанија, Серенгетикој е под заштита од УНЕСКО и кој секоја година го посетуваат околу 90.000 туристиОвој национален парк припаѓа на голем екосистем Серенгити и еден од најстарите на светот. Површината на паркот е 14.763 km² тревна површина, савана, шумски предели низ река и жбуновити предели. Националниот парк се наоѓа во северниот дел на Танзанија на границата со Кенија, каде се продолжува до до областа Масаи Мара каде има најголема концентрација на диви животни. На патот до националниот парк трае околу 3 часа се обиколува прочуената клисура Олдуваи која е позната под името Колевка на животот, од причина што тука се пронајдени фосилни остатоци од живи суштества за кои се верува дека се стари околу 2 милиони години. Пауза се прави за ручек (пикник). Продолжување на патувањето. Пристигнување во лоџот. Вечера (сет мени). Ноќевање.
4. ДЕН (23.11.2017)
НАЦИОНАЛЕН ПАРК СЕРЕНГЕТИ
 
 
Појадок. Овие денови се предвидени за обиколка на претпладневно и попладневно сафари. Во Серенгити живеат разновиде богат животински свет, а најкарактеристични животни кои се обележје на паркот како слон, носорог, бафало, лав, леопард. Секако можат да се видат и многу ретки приомероци на животни. Ручек и вечера во лоџот. Ноќевање.
5. ДЕН (24.11.2017)
НГОРОНГОРО
По појадокот, обиколка на Нгоронгоро заштитено подрачје. Целодневно сафари. Во текот на сафарито ручек (пикник). Враќање во лоџот. Вечера. Ноќевање.
Нгоронгоро, е познат како осмо сведско чудо на светот, Нгоронгоро кратерот е спектакуларен микро систем на источна Африка, кој ги има скоро сите видови на диви животни. Кратерот е долг 16 km и со високи ѕидови 610 m, ова е најголемиот недопрен кратер на светот. Дом на повеќе од 25.000 големи цицачи. Нгорнгоро, заштитеното подрачје е во сопственост за Масаии овој ден од Таназанија, Масаите во својте традиционални носии се дел од паркот како и огромната популација на диви животни.
6. ДЕН (25.11.2017)
НГОРОНГОРО– АРУПА-СТОУН ХЕНЏ ТАУН-ПЛАЖА
По појадокот, возење до Аруше. Ручек во Аруши. Трансфер до аеродромор. Полетување за Занзибар во попладневните часови. Слетување во Стоун Таун. Трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање.
7. – 11. ДЕН (26-30.11.2017)
ЗАНЗИБАР ПЛАЖА
 
 
Престој во хотелот на база на Полупансион. Уживање во хотелските содржини. Можност за организација на факултативни излети во хотелот. Ноќевање.
12. ДЕН (01.12.2017)
СТОУН ТАУН-АДИС АБЕБА
 
 
Појадок. Трансфер до аеродромот. Полетуваер за Адис Абеба во 15:45 (лет ET 814). Оброци во авион. Слетување во 20:05 часот. Полетување за Виена во 23:55 (лет ET 724). Оброци во авион.
13. ДЕН (02.12.2017)
ВИЕНА-БЕЛГРАД         
Слетување во Виена во 04:15 часот. Полетување за Белград во 09:25 часот (лет JU 601). Слетување во 10:45 часот.
 
ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА
(се плаќаат во денарска противвредност по курс од 1 еур=62 мкд)

УСЛУГА СМЕСТУВАЊЕ ЦЕНА
Полн пансион на сафари
Полупансион на Занзибар
 
4*
2.830 €

 

 
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА: 

авионски превоз на наведената релација со вклучен локален лет Аруша-Занзибар, сместување во двокреветна стандардна соба во лоџеви 4* во текот на класик сафари програмата и во  хотелит 4* на Занзибар (локална категоризација) во стандардни соби, услуга полн пансион на сафари и полупансион во хотели на Занзибар, сите разгледи и трансфери према програма, сите влезници во Насионалните паркови и посети на наведените објекти во програмата на патување, услуга и трочоци за професионален водич кој тргнува со групата од Белград, локален водич за време на сафарито, неограничено снабдување на флаширана воза во текот на сафарито, трошоци за организација и реализација на патувањето.  
 
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА: 

аеродромски такси 466 Eur, туристичка такса на Занзибар која се плаќа во хотелот на лице место и изнесува 1 Usd по ноќ по лице, патничко осигурување, трошоци за визирање ( се плаќаат на границата и изнесува 50 USD), како и бакшиш за локален водич и возач...

 
ОПИС НА СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ:


SERENA LODGE - ЕЗЕРОТО МАЊАРА -  www.serenahotels.com
Хотелот се наоѓа на високо на работ натеракотнен одрон со панирански поглед на светлечката алкална вода на Мањара езерото. Лоџот нуди единствена мешавина на сафари, мир и тишина, дивина и природни богатства. Во традиционален афрички стил, зад рецепцијата се наоѓа централната трепезарија, бар и тераса, под која се наоѓа базен. Лоџот има 67 соби, базен со извонреден поглед на езерото Мањара. Нидо голем број на активности како што се дневни излети до големата долина и Националниот парк, пешачко сафари, планински велосипедизам, кану сафари, планинарење, прошетка низ пророда и традиционални танц претстави во вечерните часови. Лоџот е омилена дестинација на младите авантуристи и оние кои сакаат да искусат сафари, кое се разликува од вообичаеното и во кој доаќате во близок контакт со природата и дивите животни. Собите имаат балкон или веранда, купатило со туш, фен, кревет со мрежа против комарци, сеф, Wi Fi.
 
SERENGETI SOPA LODŽ www.sopalodges.com/serengeti-sopa-lodge
Се наоѓа на брдото Ниарборо, со величествен поглед на таласестата рамнина на националниот парк. Лоџот има 69 стандарди соби, кој имаат веранда са 2 столици и маса, купатило, мини бар, има и базен.
 
NGORONGORO SOPA LODŽ  www.sopalodges.com/ngorongoro-sopa-lodge
Лоџот се наоѓа на Лемала ридот, на највисоката источна обала на кратерот Нгорнгоро, сведска градина во вулканска восирамнина на северна Танзанија. Отворен е во 1992 година и може да прими 190 гости во 92 апартмана, со тепих, централно греење, мини бар, спална соба со два кревета и доволно простор за трет помошен кревет, купатило фен...Лоџот има и телефон, тателитска ТВ, филмови за деца за диви животни. Снабдувањето со вода е од блискиот извор, но гостите се советуваат да не пијат од таа вода. Деца од сите возрасти се добродојдени, бебиситерка на барање. Продавницата нуди широк спектар на производи, подароци, облека, разгледници, лични реквизити и средства за хигиена. Базенот се наоѓа на самиот раб во хој можете да се капете во текот на целата година, да се опуштите и за уживате во залезот на сонцето.
 
HOTEL DOUBLETREE BY HILTON RESORT ZANZIBAR NUNGWI 4*
www.doubletree3.hilton.com/en/hotels/tanzania/doubletree-resort-by-hilton-hotel-zanzibar-nungwi-ZNZDTDI/index.html   
 Сместен на сатата песочна плажа на северниот агол на Занзибар, нуди луксузна соба со поглед на океан. Бујната тропска градина во состав на хотелот содржи отворен базен и бар. Секоја соба е климатизитана и опремена со flat-screen TV со сателитски канали. Креветите се опкружени со мрежа против комарци. Хотелот дава бесплатен WI FI. Појадокот секојдневно се служи во Нгалава ресторанот кој исто така нуди коктели и забава во живо во ноќните часови. Хотелот пружа и утрински часови по јога на самата плажа. Doubletree  Hilton Resort Zanzibar Nungvi е на само 5 минути одалечен од централниот дел на Нунгави.
 
УСЛОВИ ЗА ПЛАЌАЊЕ 

УПЛАТА ОД АКОНТАЦИЈА ОД 50% ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА, А ОСТАТОКОТ НАЈДОЦНА 60 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА ПАТУВАЊЕТО!
 
ВАЖНИ НАПОМЕНИ:
- Минимум за реализација на програмата е 10 патници
- према договорот со партнерот можно е да дојде до промена на хотелот, но во тој случај е обврзан да најде хотел ос иста категорија, квалитет и слична локација. 
- за ова патување вакцинација против жолта треска не е задолжителна. Секако патниците се задолжени само да се распражаат за потребната вакцинација до патувањето во институтот за јавно здравје. 
- Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс од 1 еур = 62 мкд. 
- Агенцијата организатор го задржува правото да го промени редоследот на поедини содржини во програмата како резултат од објективни причини.
- Организаторот на патување го задржува правото да ја промени цената во случај на промена на курсот на монетарниот пазар.
- Агенцијата не сноси одговорност за евентуални други усно дадени информации кои се надвор од програмата а се поврзани со ова патување.
- Се молат патниците да ги прочитаат опчтите услови на патување кои се составен дел од оваа програма. 
- Се молат патниците да го проверат точното време на лет со агенцијата два дена пред почетокот на патувањето.