КУБА - ХАВАНА И ВАРАДЕРО

...”ова е најубавиот остров кој што моите очи го виделе”...напишал Кристофер Колумбо – човекот кој што ги видел сите убавини на земјината топка. Куба е најголемиот карипски остров. Се наоѓа во “друштво” со Флорида, Кајманските острови, Бахамите, Хаити, Мексико и Јамајка каде што природата не штедела кога кога ја делела својата убавина.  Прочуената Кубанска Револуција на чело со Фидел Кастро и Че Гевара предизвикала целосни санкции кои траеле цели 55 години. Од тогаш времето како да застанало. Куба и денес изгледа како пред 50 години. Единствено тука можете да го видите и доживеете минатото. Хавана е главен град на Куба. Архитектурата од колонијалното време, плоштади, улици, продавници, катедрали, паркови, пристаништа...во Хавана се поинакви од било каде на светот. Посебно внимание привлекува стариот дел на градот кој што е под заштита на УНЕСКО. Тука се прават најдобрите пури на светот. Варадеро е главното туристичко место на островот. Високата туристичка сезона на Куба е од декември до април. Просечната температура на Куба е 27 степени.


Поаѓање: 29. Јануари 2018. 11 дена / 9 ноќи

 

1. ден (29.01.2018) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на патниците на аеродромот во Скопје во 19:00 часот. Полетување за Истанбул во 20:45 (лет ТК 1006). Оброк во авион. Слетување во Истанбул во 00:20.


2. ден (30.01.2018) ИСТАНБУЛ - ХАВАНА
Полетување за Хавана во 02:05 часот. Оброци во авион. Слетување во Хавана во 07:35 часот по локално време. Трансфер до одбраниот хотел. Слободен ден за индивидуални активности. Предлагаме факултативен полудневен разглед на Хавана. Во придружба на локален водич турата е комбинација со автобус и пешачење. Обиколка на старата и нова – модерна Хавана која се менува многу брзо, се реновира и го покажува новиот сјај. Ќе ги видите колонијалните делови на градот, Plaza de Armas, улицата Obispo, Plaza de la Cathedral, Palacio de Artesania, Plaza Vijega. Обиколка на новата Хавана – Универзитетот на Хавана и плоштадот на револуцијата, гробиштата Колумбо,  познатото “Melecon” крајбрежно шеталиште и резиденцијалниот дел Ведадо. Ќе застанеме кај зградата на Националното Собрание, Големиот театар на Хавана, авенијата Ел Прадо, поранешната Претседателска палатаи Централ Парк. Ручек во реонот на стара Хавана (пијалокот не е вклучен во цената). Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3.ден (31.01.2018) ХАВАНА
Појадок. Слободен ден, можност за факултативни излети. Предлагаме целодневен факултативен излет до Pinar del Rio & Vinales Valley. Состанок со локалниот водич и поаѓање со климатизиран автобус кон Pinar del Rio. Краток разглед на местото кое се наоѓа во покраината Виналес и среде плантажи со тутун но, и среде плантажи со палми и насади од ананас, банани и манго. Посета на фабриката за тутун како и мануфактурата за пури. Посета на Индијанската пештера. На враќање попатно ручек во локален ресторан (пијалокот не е вклучен во цената). Враќање во хотел. Ноќевање.

 

4. ден (01.02.2018) ХАВАНА - ВАРАДЕРО

Појадок. Одјавување од хотелот. Трансфер до Варадеро. Пристигнување во Варадеро во раните попладневни часови. Сместување во одбраниот хотел. Ноќевање.

 

5 – 10. ден (02 - 07.02.2018) ВАРАДЕРО

Денови за уживање и одмор. Во хотелите услуга на база се вклучено.

 

11. ден (08.02.2018) ВАРАДЕРО – ХАВАНА - ИСТАНБУЛ
Одјавување од хотелот во раните утрински часови. Трансфер до аеродромот во Хавана. Полетување за Истанбул во 09:35 часот. Оброци во авион. Слетување во Истанбул во 10:10 часот на 09.02.2018.

 

12. ден (09.02.2018)  ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ

Организиран разглед на Истанбул во траење од 6 часа со вклучен ручек

 

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА 
(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

 
Хотел Memories Miramar 4* Хавана  BB                        

1.650 евра
 

Хотел Melia Las Antillas 5* Варадеро AI                           

1.650 евра 

 

Хотел Iberostar Parque Central 5* Хавана  BB                 

1.990 евра
 

Хотел Ocean Vista Azul 5* Варадеро AI                            

1990 евра

 

Доплата на аеродромски Такси 320 евра

 
 
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

Авионски превоз на релација Скопје Истанбул Хавана Истанбул Скопје со вклучен чекиран багаж од 2 парчиња по 23кг и едно парче рачен багаж од 8кг, сместување во двокреветни стандард соби во хотели со 4* и 5*(локална категорија), услуга на храна во Хавана ноќевање со појадок, во Варадеро се вклучено, сите трансфери според програмата, локални водичи за факултативните разгледи, трошоци за организација на патувањето, пратител на групата од Скопје – техничко водство.
 
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

Аеродромски такси еур 320 по лице (цената на таксите е пресметана во моментот на изготвување на понудата и е подложна на промени бидејќи зависи исклучиво од авиокомпаниите, конечната цена се пресметува и наплаќа во моментот на принтање на авиобилетите-околу 10 дена пред почеток на патувањето), меѓународно здравствено осигурување , бакшиш за локални водичи и возачи, излезна виза од Куба 15-25 пезоси(13-22 еур)се плаќаат на аеродромот во Хавана при излегување од државата.
 
ФАКУЛТАТИВНИ РАЗГЛЕДИ:
Полудневен разглед на Хавана со локален водич и вклучен ручек 80 Еур 
Tropicana Cabaret Show + трансфер со автобус и пратител од локалниот партнер 150 Еур
Tropicana Cabaret Show + трансфер со Old Amrican Classic Car 160 Еур
Pinar del Rio & Vinales Valley со водич и вклучен ручек 120 Еур
Авантура со глисери во Варадеро 95 Еур
 
НАПОМЕНА

За резлизација на ова патување е потребен минимум од 15 патници
 
КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:
Службено име: Република Куба
Географска положба: Куба е најголем карипски остров опкружен од Карипското море и Атланскиот океан, јужно од Флорида
Површина и број на жители: 110.922 км2; 11 милиони жители
Главен град: Хавана (3 милиони жители)
Службен јазик: шпански, се користи и англискиот
Религија: Римокатолици (85%), останати религии се протестанти, Јеховини сведоци, Евреи
Временска разлика: 6 часа со зимското сметање на времето и 7 часа со летното во однос на Македонија
Валута: конвертибилен кубански пезос (CUC), домашен кубански пезос (CUP) 1 Eur = 2 CUP
Електричен напон: 110 V, потребен адаптер
Клима: субтропска клима со мали разлики во температура во текот на целата година
Влажност на воздухот 80% во текот на целата година
Дождовна сезона е во летните месеци од Мај до Ноември, Сува сезона е во зимскиот период од Декември до Април
Број за повикување: +53
 
Услови на плаќање

Уплата на аконтација во висина од 50% за резервација. Остатокот 35 дена пред патувањето.
 
Агенцијата организатор на ова патување го задржува правото на промена на редоследот на поединечни содржини од програмата доколку од тоа има потреба од објективни причини. Организаторот го задржува правото на промена на цена во случај на промена на курсот на монетарниот пазар и слично.